שלום בית

כאשר היחסים בין בני זוג עולים על שרטון, בדרך כלל, הליך הגירושין איננו האופציה הראשונה אשר בה הם יבחרו.

הרבה בני זוג פונים ליעוץ זוגי ומנסים לגשר על הפערים ביניהם על מנת לשקם את הנישואין.

להבדיל מפגישות עם יועץ נישואין, "שלום בית" הנו הליך משפטי המתנהל בבית הדין הרבני או, לחילופין, הסכם מחייב בין בני הזוג הנקרא "הסכם שלום בית" אשר מטרתו למנוע מהצדדים להגיש תביעת גירושין ותביעות נלוות במהלך תקופת ההסכם.

החתימה על "הסכם שלום בית" מסירה את הדאגה מפעולה חד צדדית של אחד מבני הזוג, אשר עלולה לפגוע באחר מבחינה משפטית ומהווה למעשה תקופה של "הפסקת אש" אשר מאפשרת לצדדים לפעול ברצינות ולהתרכז בשיקום היחסים ביניהם.

גם אם אחד מבני הזוג אינו מעוניין לחתום על הסכם שלום בית, נתונה לצד האחר האפשרות להגיש תביעת שלום בית לבית הדין הרבני.

תביעת שלום בית נותנת למעשה לערכאה שיפוטית את הסמכות להתערב ביחסים בין בני הזוג ולקבוע כי על בני הזוג לנסות ולשקם את היחסים ביניהם.

המקרים בהם יפסוק בית הדין הרבני כי על הצדדים לחזור לשלום בית הם, בדרך כלל, כאשר יש להם ילדים קטנים והם עדיין מתגוררים תחת קורת גג אחת, אך קיימים גם מקרים רבים אחרים וכל מקרה נבחן לגופו.

חשוב לציין שכאשר ניתנת החלטה משפטית כי על בני הזוג לנסות ולהשכין שלום בית ביניהם, הרי שבמידה ואחד הצדדים לא ממלא אחריה, יכול הצד האחר לבקש כי בית הדין יכריז עליו כמורד. למשמעות ההכרזה כ"מורד" או "מורדת" השלכות רבות. לדוגמא: הכרזה על האישה כמורדת מהווה טעם מספיק כדי לפטור את הבעל מתשלום מזונות אישה ואילו הכרזה על הבעל כמורד מאפשרת לאישה לדרוש מבית הדין לצוות עליו לתת לה גט פיטורין ולשלם לה את כתובתה.

לעיתים נעשה שימוש בתביעות שלום בית כהליך טקטי וכחלק מאסטרטגיית הגירושין של אחד הצדדים, אשר מטרתו ליצור לחץ על הצד השני כך שיסכים לוותר על חלק מדרישותיו, או להיכנע לדרישות האחר.

הסיבה לשימוש בתביעות שלום בית כהליך טקטי נעוצה בכך שהליך זה מאפשר לבקש ולקבל צווים דומים לאלה שניתנים בתביעות גירושין כגון: "מדור ספציפי" לאישה, היכול לסכל את מכירת הבית. כמו כן, הליך שלום הבית יכול להימשך זמן רב אשר במסגרתו לא ניתן להתגרש, דבר שיש בכוחו להפעיל לחץ על הצד הרוצה בגירושין, להחלישו ולמתן את דרישותיו.

ליעוץ מיידי עם עו"ד

חייגו: 03-5753471
מענה אנושי 24 שעות ביממה
או, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם עוד היום!טלפון: 03-5753471

פסקי דין נבחרים

מרוץ הסמכויות
בין בתי-המשפט לענייני משפחה לבתי-הדין הרבניים

בקשה ליישוב סכסוך בבית-המשפט לענייני משפחה תקנות 258כ(ג) ו-258כא(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי

אישור שינויים בהסכם גירושין שאושר בבית דין רבני
סמכות נמשכת של בית הדין הרבני?

האם בגידתו של אחד מבני הזוג
היא בבחינת "נסיבות מיוחדות"

המצדיקות סטייה מכלל איזון הנכסים השווה הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג

האם פיצויי פיטורין ששולמו לאחר הגירושין
ואשר לא נכללו במפורש בהסכם הגירושין יאוזנו בין הצדדים?

תנאי שימוש באתר

© 2009 זאב פז, משרד עורכי-דין