משמורת ילדים

כאשר מקבלים ההורים, או אחד מהם, החלטה לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש, מהווה סוגיית החזקת הילדים אלמנט מרכזי ורגיש ביותר במכלול הסוגיות הכרוכות בגירושין.

כל ילד חווה את פרידתם של הוריו כארוע טראומתי המלווה לעיתים קרובות במשבר נפשי.

בהתחשב בכך, רצוי להסדיר את סוגיית החזקת הילדים (קביעת ההורה המשמורן) והסדרי הראייה עם ההורה האחר, תוך שיתוף פעולה, מתוך הבנה שהילדים זקוקים גם לאבא וגם לאמא ותוך התחשבות האחד בצרכי השני.

בתי המשפט לא מתערבים, בדרך כלל, בהסדרים הנקבעים בין ההורים בהקשר זה, למעט במקרים שבהם ההסכם אינו משקף את טובת הילד.

למרבה הצער זוגות רבים אינם פועלים כך ומשתמשים בתביעת המשמורת ובהסדרי הראיה כאמצעי לחץ במהלך תביעת הגירושין, אשר מטרתו להביא את ההורה האחר לעשות ויתורים בתביעות הממוניות המקבילות (רכוש ומזונות).

יוצא מכך שההורים לא תמיד יודעים להבחין בין טובת הילד לבין האינטרסים המשרתים אותם, כאשר כעסם על ההורה האחר מכהה את חושיהם מתוך רצונם להיטיב עם עצמם ולפגוע ביריבם.

בהעדר הסכם קובע חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות כי ההחלטה תמסר לבית המשפט אשר יחליט למי מהההורים תנתן המשמורת עפ"י טובת הילדים.

המונח "משמורת" מאחד בתוכו מגוון רחב של תחומים הקשורים בילדים, אשר עליהם מקבל אחריות ההורה המשמורן.

בין היתר, נכללים בתחומי האחריות הנ"ל קביעת מקום מגורים, דאגה לכלכלה ולמזונות, לימודים, דרך חינוך ולא פחות חשוב, האחריות להתפתחות הגופנית והנפשית של הילדים.

בהעדר הסכמה בין ההורים, כאשר כל אחד דורש להיות ההורה המשמורן, בתי המדפט שמים לנגד עיניהם אך ורק את טובת הילדים כגורם המכריע שלאורו פוסקים בסוגיית החזקת הילדים.

בית המשפט יקבל את החלטתו לאחר בחינת טענות הצדדים וחוות דעת של בעלי מקצוע, לרבות פקידת סעד לסדרי דין ופסיכולוגים. במקרים בהם יתקשה להכריע, או יתבקש לכך ע"י אחד הצדדים, עשוי בית המשפט להורות על עריכת מבחני מסוגלות הורית לצדדים.

במקביל לטובת הילד, קיימת "חזקת הגיל הרך" המהווה מעין הנחה מקדימה כי לילדים עד גיל 6 עדיף להיות בחזקת אימם ובהתאם, מעטים המקרים אשר בהם יוחלט להוציא ילדים מתחת לגיל 6 מחזקת אימם ולהעבירם לחזקת אביהם. הדבר יעשה רק במקרים בהם מקיימת האם אורךך חיים פסול (סמים אלכוהול), הזנחה, התעללות או אלימות קשה.

רצונו של הילד ילקח גם הוא בחשבון כחלק ממכלול המרכיבים האמורים. פסקי הדין מראים שבית המשפט יתן משקל רב לרצון הילד החל מגיל 10 ואילך, כאשר ככל שהילד בוגר יותר ינתן לרצונו משקל גבוה יותר, גם אם סבור בית המשפט שרצונו של הקטין נוגד את טובתו.פסקי דין חדשים בנושא משמורת

ליעוץ מיידי עם עו"ד

חייגו: 03-5753471
מענה אנושי 24 שעות ביממה
או, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם עוד היום!טלפון: 03-5753471

פסקי דין נבחרים

מרוץ הסמכויות
בין בתי-המשפט לענייני משפחה לבתי-הדין הרבניים

בקשה ליישוב סכסוך בבית-המשפט לענייני משפחה תקנות 258כ(ג) ו-258כא(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי

אישור שינויים בהסכם גירושין שאושר בבית דין רבני
סמכות נמשכת של בית הדין הרבני?

האם בגידתו של אחד מבני הזוג
היא בבחינת "נסיבות מיוחדות"

המצדיקות סטייה מכלל איזון הנכסים השווה הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג

האם פיצויי פיטורין ששולמו לאחר הגירושין
ואשר לא נכללו במפורש בהסכם הגירושין יאוזנו בין הצדדים?

תנאי שימוש באתר

© 2009 זאב פז, משרד עורכי-דין