הסכם ממון

כאשר בני זוג מחליטים להתחתן הם אינם חושבים על הסכם ממון. החתונה מהווה מבחינתם הסכם של אהבה בין שני אנשים המעוניינים לבלות את חייהם יחדיו, להקים משפחה והכל כמובן באושר ועושר.

בעיני החוק לעומת זאת, בכל הקשור לרכוש, מהווה החתונה הסכם שאינו קשור באהבה, אלא במכלול של חובות וזכויות אשר מקבלים על עצמם בני הזוג במישור המשפטי. חובות וזכויות רכושיות, ניתן להסדיר בהסכם ממון.

כאשר מדברים על הסכם ממון צריך לומר כמה מילים גם על המסגרת החוקית שמפקחת על פירוק השיתוף הכלכלי בין בני זוג בעת גירושין.

חוק יחסי ממון בין בני זוג הוא הקובע כיצד יחולק הרכוש המשותף במקרה של גירושין ובבסיסו מצוי המונח "איזון משאבים". החוק קובע למעשה, שבמקרה של גירושין יחולקו הנכסים שנצברו במהלך הנישואין בין בני הזוג שווה בשווה וזאת גם אם הם רשומים על שם אחד מבני הזוג וגם אם אחד מבני הזוג צבר יותר נכסים.

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי רכוש שנצבר לפני הנישואין וכן רכוש שנתקבל בירושה או במתנה במהלך הנישואין לא יאוזן. אולם, לכלל זה קיימים יוצאים מהכלל רבים כגון דירה אשר הייתה רשומה על שם אחד מבני הזוג עוד מלפני הנישואין, אולם הכספים בעבור המשכנתה החודשית שולמו מכספים משותפים. כמו כן, עסק שהיה שייך לאחד מבני הזוג ובמהלך הנישואין צמח והתפתח ועוד יוצאים מהכלל רבים אחרים.

לכן מומלץ לבני זוג אשר מגיעים לנישואין עם רכוש או עסק שהקימו או צברו לפני החתונה, כמו גם בני זוג אשר רוכשים דירה משותפת מכספי ההורים כאשר צד אחד נותן משמעותית יותר מהצד האחר וכן בני זוג המעונינים לנהל סוג של הפרדה רכושית במהלך הנישואין גם לגבי נכסים שיצברו במהלכם, לגשת לעורך דין לפני החתונה ולהסדיר בהסכם ממון את זכויותיהם וחובותיהם הרכושיות במקרה של גירושין.

רצוי שלא לחכות לרגע האחרון ולהעלות את הנושא כבר בשלבים הראשונים של הקשר, שכן ככל שיעמיק הקשר ויתקרב מועד החתונה יקשה על הצדדים לדבר על נושא זה בצורה הגיונית ונטולת רגשות.

לסיכום יאמר שהסכם ממון הנו אמצעי חשוב וטוב להסדרת העניינים הרכושיים בין בני זוג בצורה יעילה, מהירה והוגנת במקרה של גירושין.

הסכם ממון אינו מתאים לכל אחד ולכן רצוי להתייעץ בעניין זה עם עורך דין גירושין.

פסקי דין חדשים בנושא הסכם ממון

ליעוץ מיידי עם עו"ד

חייגו: 03-5753471
מענה אנושי 24 שעות ביממה
או, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם עוד היום!טלפון: 03-5753471

פסקי דין נבחרים

מרוץ הסמכויות
בין בתי-המשפט לענייני משפחה לבתי-הדין הרבניים

בקשה ליישוב סכסוך בבית-המשפט לענייני משפחה תקנות 258כ(ג) ו-258כא(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי

אישור שינויים בהסכם גירושין שאושר בבית דין רבני
סמכות נמשכת של בית הדין הרבני?

האם בגידתו של אחד מבני הזוג
היא בבחינת "נסיבות מיוחדות"

המצדיקות סטייה מכלל איזון הנכסים השווה הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג

האם פיצויי פיטורין ששולמו לאחר הגירושין
ואשר לא נכללו במפורש בהסכם הגירושין יאוזנו בין הצדדים?

תנאי שימוש באתר

© 2009 זאב פז, משרד עורכי-דין